Fibromiyalji Sendromu

Genellikle 35 ile 60 yaş aralığında bulunan yetişkinlerde omuz ve boyun bölgesinde ağrı şeklinde kendini gösteren iltihaplı olmayan bir doku romatizmasıdır Fibromiyalji sendromu, omuz ve boyun bölgesinde oluşan ağrılar tek bir bölgede olabildiği gibi bazı durumlar da yaygın olarak da hissedilebilmektedir. Bu rahatsızlığı taşıyan kişilerde genel olarak baş ağrısı ve migren görülmektedir. Bunun yanı sıra kabız, ishal ve idrar yakınmaları da bu rahatsızlığın belirtilerindendir.

Fibromiyalji Sendromu

Kadınlarda erkeklere oranla görülme oranı 7 kat daha fazla olan Fibromiyalji ağrısının hassasiyet, acıma, yanma, karıncalanma, üşüme ve kemirici bir ağrı olarak kişilere yansıdığı belirtilmiştir. Fibromiyalji romatizmal bir rahatsızlık olduğundan dolayı meydana gelen ağrılar kişiler de hava şartlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı zamanlar da ağrılar vücudun sadece tek tarafında da kendini hissettirmektedir.

Fibromiyalji sendromu’nun bir başka belirtisi de halsizlik ve yorgunluk hissidir. Gün içerisinde eskiye oranla daha çabuk ve daha fazla yoruluyorsanız, sabah uyandığınız da kendinizi yorgun hissediyorsanız ve geceleri sık sık uykunuzdan uyanıyorsanız Fibromiyalji sendromu’nun belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.

Nedeni kesin olarak bilinmeyen Fibromiyalji hastalığının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Egzersiz tedavisi, çeşitli fizik tedavi yöntemleri, lokal enjeksiyonlar ve ozon terapisi, uygun diyet programları ile birlikte düzenli su içme alışkanlığının kazandırılması, kaplıca, güneşlenme ve deniz tedavilerinin yanı sıra alternatif tedavi yöntemleri olarak bilinen Akupunktur, hipnoz, thai-chi, reiki gibi yöntemler Fibromiyalji hastalığının tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s