Havuç ve Faydaları

Doğa’nın bizlere sunmuş olduğu imkânlardan biri de yaşamımızı sürdürmemizi sağlayacak olan gıdalardır. Bu gıdalar hayatımızı sürdürmemizi sağladığı gibi sağlığımızı korumamıza da yardımcı olmaktadırlar.

Havuç ve Faydaları

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli yer tutan ve içeriğinde fazla miktarda A vitamini bulunduran havuç; B,C,D ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Vitamin zengini havucun insan sağlığına yararları saymakla bitmez.

Havucun sağlığımıza en büyük faydası vücudumuzu kansere karşı korumasıdır. Bununla birlikte kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp hastalıklarına ve damar sertliğine fayda sağlayıp kalp krizi riskini de en aza indirir. Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olan havuç, bağırsak iltihabı oluşmasını ve böbrek ağrılarını engeller. İçerisinde bulunan beta karotin maddesi ile gözlere canlılık verip, yaşlanma sonucu oluşan veya oluşacak olan göz problemlerine karşı direnç sağlar. Ayrıca mide ve bağırsak kanamalarına da iyi gelen havuç, içerisindeki A vitamini ve diğer vitaminlerin yardımı ile karaciğeri kuvvetlendirir. Karaciğeri kuvvetlendirdiği gibi karaciğerin herhangi bir rahatsızlığı durumunda kendi kendini iyileştirme imkânı sunar.

Daha çok çiğ olarak tüketilen havuç, pişmiş olarak tüketildiğinde de aynı faydaları sağlayacaktır. Bunun yanı sıra taze sıkılmış havuç suyu da vücudumuz için oldukça sağlıklıdır. Ancak havuç suyunun taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bekletilmiş olan havuç suyu içerisindeki vitaminleri kaybedeceği için vücudumuza bir katkı sağlayamaz.
Havucun bütün bu faydalarını göz önünde bulundurursak bunun sağlığımız için bulunmaz bir nimet olduğunu düşünebiliriz. Uzmanlar, havucun düzenli olarak tüketilmesi konusunda gerekli uyarıları yapmaktadırlar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s