Kadında Histerektomi Tedavisi

Kadında Histerektomi Tedavisi, genellikle menopoza girmeye yaklaşan kadınlarda meydana gelen adet problemlerinin çözülebilmesi ve tedavi edilebilmesi için rahmin alınması işlemine Histerektomi adı verilmektedir.

Kadında Histerektomi Tedavisi

Histerektomi işleminde kadının her iki yumurtalığı da alınmaktadır. Bu tedavi işleminin yapılmasındaki en büyük amaç, kadında oluşabilecek yumurtalık kanseri riskini ortadan kaldırmaktır. Bunun yanı sıra uzun zaman aralığında ağrı yapabilecek olan nedbe dokusunun oluşmasını da engellemektir.

Genel veya epidural anestezi olarak uygulanan bu operasyonda rahim, yumurtalık yolları,  fallop tüpleri şeklinde yumurtalıkların çıkarıldığı iki işlem aynı anda yapılabilmektedir. Bu işlem sırasında vajina tepeden kapatılır. Fakat boyunda herhangi bir değişme meydana gelmez.

Yapılacak olan operasyon öncesi idrar torbasına sonda yerleştirilir. Yapılan ameliyat sonrasında batına dren koyulması yolu ile oluşacak olan küçük kanamaların dışarıya atılması sağlanmaktadır.

Operasyon sonrası duruma göre 3 veya 5 gün hastanede gözetim altında tutulduktan sonra taburcu olan hastaların cinsel yaşamlarında da bir sorun görülmez.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s