Kadınlarda Kısırlık (İnfertilite) Sebepleri

Kadın sağlığı denince akla gelen ilk olgulardan biri de ‘’Kısırlık’’ tır. Kısırlık kadının kendi sağlığı açısından etkili olduğu gibi sosyal yaşantısını da dolaylı yoldan etkilemektedir. Çoğu zaman kadının kısır olmasından dolayı biten veya yolunda gitmeyen evlilikler de olmuştur.

Kadınlarda Kısırlık (İnfertilite) Sebepleri

Peki, kadınlardaki kısırlık neden meydana gelir ? Kadınlardaki kısırlığın sebeplerinin en başında tüp tıkanıklığı gelir. Bununla birlikte endometrioz, yumurtalama bozuklukları, polikistik over sendromu ve erken menopoz gelmektedir.

Kadınlarda kısırlığa sebep olan tüp tıkanıklığının sebepleri arasında ise tüplerin içerisinde oluşan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar ise Klamidya (chlamydia trachomatis) adı verilen bir bakteriden kaynaklanmaktadır. Kısırlığın bir diğer sebebi olan endometrioz’un sebepleri arasında ise Rahim iç zarı olarak da bilinen ve her ay adet kanamasında rahim içinden dışarı dökülen endometrium’un vücutta rahim dışında bir yere yerleşmesi ve yumurtalık, rahim veya fallop tüplerinin fonksiyonunu etkilemesi olarak tanımlanmaktadır.

Kadınların kısırlık sebepleri içerisinde bulunan yumurta bozuklukları ise beyindeki yumurtlamayı düzenleyen kısmın bozulması ile LH ve FSH hormonlarının seviyesinin azalması sonucu yumurta bozuklukları meydana gelmektedir. Hormon sistemdeki küçük değişiklikler bile yumurtalıklardan yumurta bırakılmasına engel olabilmektedir.

İnsülin direnci ve obezite ile de ilgili olan Polikistik over sendromu, vücudun çok fazla androjen hormonu üretmesi durumudur. Bu durum da yumurtlamayı etkilemektedir. Polikistik over sendromu da kadınlarda kısırlık sebepleri arasında gösterilmektedir. Bir diğer kısırlık sebebi olan erken menopozdur. Erken menopoz ise menstural döngünün yokluğu ve yumurta folliküllerinin 40 yaşından evvel azalması sonucu meydana gelmektedir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s