Kolesterol Nedir

Yaşı ilerlemiş olan birçok kişiden duyarız ‘’Kolesterolüm yükseldi’’ diye. Peki kolesterol nedir ve neden yükselir?

Kolesterol Nedir

Kolesterol kanda lipoprotein maddeler ile taşınan, yağ yapısında olan bir maddedir. Genellikle ileriki yaşlarda olan kişiler tarafından şikâyet konusu olan kolesterol, çocukluk dönemlerinden itibaren vücudumuzda görülmeye başlar ve çocukluğun gelişim dönemlerinde gelişime yardımcı olur.

Çocuklarda gelişime yardımcı olan yağ yapısındaki bu madde ileriki yaşlarda neden bir şikâyet unsuru haline gelir? Bunun tek sebebi kişinin beslenme alışkanlığıdır. Düzgün ve dengeli bir beslenme sayesinde kolesterolü normal sınırlarda tutmak mümkün olur. Kolesterolün tek düşmanı beslenme alışkanlığı değildir. Bunun yanı sıra kolesterol karaciğer de üretildiğinden dolayı alkol tüketimi de kolesterolü yükselten unsurlardandır.

Kendi başına bir hastalık olarak görülmeyen kolesterol sadece diğer hastalıklara davetiye çıkaran bir risk olarak adlandırılır. Kolesterolün tetikleyeceği hastalıkların başında ise kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Ayrıca kolesterol bütün organlara giden damarları da tıkama riski taşımaktadır. Bu sebepten dolayı bir hastalık olarak görülmese bile oldukça önemsenecek bir noktadır.

Yüksek kolesterole sahip olan kişiler beslenmelerinde dikkat edecekleri belli başlı bazı noktalar ile kolesterollerini normal seviyelere çekebilirler. Öncelikle katı yağ ve margarinden uzak durmak en doğru hareket olacaktır. Bu yağların yerine sıvı yağ (zeytinyağı) tüketilmelidir. Bunun yanı sıra et olarak balık veya tavuk eti tercih edilmeli, kırmızı et ikinci planda tutulmalıdır. Ayrıca her gün bir avuç ceviz yemek de kolesterolü düşürdüğü biliniyor. Tabi yüksek kolesterolü düşürmek için sadece beslenmeye dikkat etmek yetmeyebilir. Bu sebepten dolayı mutlaka spor veya hafif egzersizler de yapılmalıdır.

Günümüzde kolesterol yaklaşık 2 saat gibi kısa bir sürede sonuçlanan basit bir kan testi ile teşhis edilebilmektedir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s