Çocuklarda Demir Eksikliği

Çocuklarda demir eksikliği, çocuklarda en çok görülen rahatsızlıkların başında gelen kansızlık, çocuğun psikolojik gelişimi ile birlikte fiziksel gelişimini de etkilediği gibi günlük yaşamını ve okul başarısını da etkilemektedir.

Çocuklarda Demir Eksikliği

Kansızlık genel olarak beslenme düzensizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Dengesiz ve yetersiz beslenen çocuklarda kansızlık görülebildiği gibi bu sebeplerle birlikte yanlış beslenme alışkanlıkları da kansızlığa davetiye çıkarmaktadır. Kansızlık, kandaki hemoglobin miktarının azalması olarak açıklanabilir. Hemoglobin ise besinlerle aldığımız demir ve proteinlerin birleşmesinden meydana gelmektedir ve kandaki oksijeni dokulara taşıma görevini üstlenir.

İşte bu sebepten dolayı, dengeli beslenmeyen ve demir bakımından eksik içeriğe sahip gıdaları tüketmeyen çocuklarda kansızlık meydana gelir. Bu tür kansızlık rahatsızlığına ise “Demir eksikliğine bağlı kansızlık” adı verilmektedir.

Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri

Daha çok göz kapaklarının içlerinde, avuç içlerinde, ayak tabanı ve dudaklarda solukluk olarak görülen belirtilerinin yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, halsizlik, iştahsızlık, kilo alamama, kilo kaybı, kil ve toprak yeme isteği gibi belirtiler de demir eksikliğine bağlı kansızlığın başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu rahatsızlığa sahip olan çocukların tedavisinde öncelikle çocuğun boy ve kilosu belirlenir. Çocuğun boy ve kilosuna göre demir içeren şurup, damla veya kapsül kullanılır. Doktorunuzun belirleyeceği bu ilaçlar ile birlikte demir içeren gıdalar sayesinde çocuklar bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilmektedirler.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s