Grip – İnfluenza

Bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan Grip, genellikle baş ağrısı, halsizlik, kas ağrıları ve ateş gibi belirtiler göstermektedir. Ortalama 7 gün süren hastalık dönemi komplikasyon meydana getirmediği sürece herhangi bir tehlike yaratmaz. 7 günlük dönemini tamamlayıp kendiliğinden iyileşir.

Grip – İnfluenza

Grip daha çok kış aylarında görülen ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır. Grip’e sebep olan virüs insandan insana doğrudan solunum yolu ile bulaşarak soğuk, solunum yollarındaki savunma mekanizmalarını zayıflatır ve hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır. Bazı durumlarda gripe yakalanan kişilerin ateşi 39°C-40°C ‘ye kadar yükselebilmektedir. Bu tür durumlar da ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Grip’in tedavisin de en etken yol yatak istirahatidir. Yatak istirahati ile birlikte sindirimi kolay ve sıvı ağırlıklı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Hastalık döneminde alınacak olan C vitamini, hastalığı iyileştirmeden ziyade vücut direnci arttırma niteliğini taşır. Gripten korunmanın belli başlı bazı noktaları bulunmaktadır. Öncelikle soğuk havaya çok fazla maruz kalmamak gerekiyor. Ayrıca terlemenize sebep olabilecek kalın kıyafetleri giymekten de kaçınmalısınız. Ani sıcak ve soğuk hava değişimleri de Grip’e davetiye çıkarmaktadır. Toplu taşıma araçları veya kalabalık ortamlarda bulunduktan sonra mutlaka ellerinizi güzelce yıkayın. Çünkü dışarıdan elinize bulaşan mikroplar da Grip olmanıza neden olabilmektedir.

Son yıllarda Gripten korunmak için Grip aşısı geliştirilmiştir. Grip aşısı sayesinde de Gripten korunabilirsiniz. Ancak bu aşıyı olmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s