Guatr

Kadınlar da, erkeklere oranla dört kat daha fazla görülen Guatr, boynun ön yüzünde işlev gören, boynun her iki yanında yer alıp, yutkunmakla harekete geçen bir iç salgı olan Troid bezinin iltihabi ve tümoral olmayan büyümesi ile meydana gelen bir hastalıktır.

Guatr

Guatr hastalığının en belirgin belirtileri nefes darlığı, yutma zorluğu ve ses kısıklığıdır. Bu belirtilerin yanı sıra hormon salınımının fazla olduğu kişilerde çarpıntı, ellerde titreme, sinirlilik hali, aşırı terleme, fazla yemek yendiği halde aşırı kilo kaybı, kadınlarda adet düzensizlikleri olarak kendini göstermektedir.

Guatr’ın diffüz guatr, nodüler guatr, toksik (zehirli) guatr ve non toksik guatr olmak üzere dört ayrı çeşidi bulunmaktadır. Guatr hastalığının en büyük sebebi tüketmiş olduğumuz gıdalardır. Karalahana, soya fasulyesi ve şalgam vücutta iyot metabolizmasını bozarak iyot yetersizliğine yol açmaktadır. Bu durumda insanın guatr hastalığına yakalanma riskini doğurmaktadır. Saymış olduğumuz bu gıdaların genel olarak insan sağlığına olumlu etkileri vardır. Fakat insan bünyesine göre bazı durumlarda guatr hastalığına da yol açabilmektedir.

Guatr hastalığı ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabildiği gibi bazı durumlar da radyoaktif ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi de uygulanabilmektedir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s