Güneş Lekeleri

Yaz mevsimin yaklaştığı şu dönemde çoğu kişi tatil planları yapmaya başlamıştır. Yaz tatili denince akla gelen ilk unsur deniz ve güneş olur. Deniz ve güneş yaz mevsiminin ve tatilin olmazsa olmazları arasında yerini almış durumdadır.

Güneş Lekeleri

Tabi tatil de deniz ve güneş eşliğinde eğlenirken güneşin zararlı etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Güneşin zararlı etkilerinin başında ise güneş lekeleri gelmektedir. Güneş lekeleri daha çok güneşe maruz kaldıktan sonra ciltte meydana gelen açık veya koyu kahve renkte olan lekelerdir. Bu lekeler daha çok el, kol, yüz, omuz, sırt ve dekolte olarak adlandırılan göğüs bölgelerinde oluşmaktadır.

Güneş lekelerinin oluşmasının tek nedeni ise güneş ışınlarının pigment hücrelerini etkilemesidir.

Genetik yapı, hormonal durum, beslenme alışkanlığı ve bazı ilaçların kullanılması tetikleyici unsur olarak görülmektedir. Bunların yanı sıra vücuda uygulanan krem veya pomad, parfüm gibi kozmetik ürünlerle direkt olarak güneşe maruz kalındığı takdirde güneş lekelerine davetiye çıkarılmış olur.

Yazın oluşan güneş lekelerinin renklerinde genel olarak kış aylarında bir açılma söz konusu olmaktadır. Güneş lekelerinin den korunmanın tek yolu ise güneşe çıkmadan önce en az 30 koruma faktörlü güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir. Kış aylarında rengi açılmayan güneş lekeleri için de peeling ve lazer tedavi uygulanabilmektedir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s