Sağlıklı Saçlar için Besin Kaynakları

Sağlıklı saçlar için besin kaynakları, kadınların olduğu kadar erkeklerinde doğal aksesuarları olarak görülen saçlar, birçok kişinin şikâyet konusu olmuştur. Kişiden kişiye göre değişen saç yapısı bulunmaktadır. İnce telli saçlar olduğu gibi, yağlı, kuru ve kalın telli saçlar da bulunmaktadır.

Sağlıklı Saçlar için Besin Kaynakları

Saç telinin yapısını belirleyen kısım ise baş derisinin altında bulunan saç folikülü (kökü) dür. Saç folikülleri saçın beslenmesini sağlayan bir depo niteliği taşımaktadır ve bu foliküller sayesinde saç telimizin yapısı belirlenmiş olur. Güçlü ve canlı saçlara sahip olmanın yolu ise saçları doğru beslemekten geçer. Bunu da beslenmenize dikkat ederek yapabilirsiniz. Saçlarınıza zengin bir görünüm ve canlılık sağlayacak olan besinler ise şunlardır.

Somon: Omega 3 bakımından oldukça zengin olan somon, B12 ve demir içeren bir protein deposudur.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Vücuda demir ve kalsiyum sağlayan ayrıca A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan ıspanak ve brokoli saçlarımız açısından faydalı sebzelerdendir.

Kuru Baklagiller (Fasulye) : Saçların uzamasını sağlayan biotin, demir ve çinko en çok kuru baklagillerde bulunmaktadır. Bu baklagillerden ise kuru fasulye en ideal olanıdır.

Beyaz Et (Tavuk ve Hindi) : İçeriğindeki yüksek protein sebebi ile saçların sağlığına kavuşmasında büyük rol oynar.

Yağlı Tohumlar (Fındık ve Ceviz) : Saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biri de vücuttaki çinko eksikliğidir. Çinko ise ceviz, kaju ve badem de oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Ayrıca ceviz saç bakımına yardımcı AHA ve omega 3 yağ asitlerini içermektedir.

Yumurta: Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin içeriğindeki protein oranı bakımından yumurta, saçlar için bulunmaz bir nimet olarak adlandırılır.

Havuç: Saç derisinin sağlığı bakımından A vitamini içeren havuç önemli bir yer tutmaktadır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s