Şaşılık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Şaşılık belirtileri ve tedavi yöntemleri, özellikle çocuklarda daha fazla görülen şaşılık, çok sık olmamakla birlikte yetişkinlerde de görülebilmektedir. Gözlerin paralelliğinin bozulması ve farklı yönlere baktığı bir göz kusuru olarak açıklanmaktadır.

Şaşılık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Şaşılık Belirtileri

Şaşılığın en belirgin belirtisi gözlerde meydana gelen kaymalardır. Bunun yanı sıra özellikle çocuklar güneş ışığında tek gözlerini kapatarak bakma ihtiyacı duyarlar. Ayrıca her iki gözünü de kullanmak için başlarını öne doğru eğerler. Bunlar şaşılığın belirtileri olarak görülür.

Bu sayılan belirtilerin yanı sıra göz muayenesi sonucu gerçek bir şaşılık teşhisi konulmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerin burun kökü geniş ve basık olduğundan dolayı gözleri genellikle şaşı olarak görülür. Ancak bu durum ‘’yalancı şaşılık’’ olarak adlandırılır. Bebek geliştikçe bu durum düzelir. Eğer bebekte gerçekten bir şaşılık var ise gözler de herhangi bir düzelme meydana gelmez. Çocukta yalancı şaşılık veya gerçek şaşılık olup olmadığı uzman doktorlar tarafından rahatlıkla belirlenebilmektedir.

Şaşılık Tedavi Yöntemleri

Uzman kişiler tarafından yapılacak olan muayene sonucunda ne tür bir tedavi yöntemi uygulanacağına karar verilir. Rahatsızlığın boyutuna göre gerekli durumlarda verilecek olan bir gözlük yardımı ile gözlerde oluşan kayma düzeltilebilmektedir. Şaşılık tedavisindeki diğer bir yöntem ise tembel olan gözün aktif hale getirilmesidir. Bu da sağlam olan gözün kapatılıp, görmeyi rahatsız olan göz ile sağlamaktır. Bunların yanı sıra bazı durumlarda da gözleri paralelleştirmek için cerrahi müdahalede bulunulabilir.

Her türlü rahatsızlıkta erken teşhis çok önemlidir. Bu sebepten dolayı özellikle küçük çocukların 6 ayda bir göz muayenesine sokulması gerekmektedir.

Sağlık şakaya gelmez…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s