Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Almamanın Yolları

Sigara bıraktıktan sonra kilo almamanın yolları, Bilindiği gibi sigara, toplum sağlığı açısından oldukça tehlikeli bir yer tutmaktadır. Sigara içenler kadar içmeyenler de büyük risk altındadır. Pasif içici olarak adlandırılan sigara içmeyip de bir şekilde sigara dumanına maruz kalan kişiler hiç suçları olmadığı halde bu sebepten dolayı bazı hastalıklara yakalanmaktadırlar.

Sigara içen kişilerden duyulan tek bir kelime vardır. Bunu birçoğumuz duymuş olabiliriz. “Ah şu mereti bir bırakabilsem” Aslında sigara bırakmak söylendiği gibi zor değildir. Sadece bir alışkanlıktan vazgeçilmiş olunacak. Peki ya şunu duydunuz mu? “Sigarayı bıraktım ama çok kilo aldım” Evet, pek çok kişinin sigarayı bıraktıktan sonra kilo aldığı görülmüştür. İşte şimdi sizlere sigara bıraktıktan sonra kilo almamanın püf noktalarını paylaşacağız.

Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Almamanın Yolları

* Yetişkin bir insanın günde en fazla 8 saat uyuması gerekmektedir. 8 saatten fazla uyumamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca düzenli bir uyku çok önemlidir.

* Beslenme konusunda öğün atlamamaya özen gösterilmeli, 3 ana ve 3 ara öğün tüketilmelidir. Azar azar ve sık aralıklarla beslenme olayını ayarlamalısınız.

* Akşam yemeğini yeme saatini çok iyi ayarlamalısınız. Yatma saatinden 3 veya 4 saat önce yemek yenmeli bundan sonra herhangi bir gıda tüketilmemelidir.

* Yemek yerken lokmaların yavaş yavaş ve iyice çiğnenmesi sizin için en faydalı olanıdır.

* 3 beyaz olarak adlandırılan tuz, şeker ve un’dan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

* Şekerli ve gazlı içeceklerde de uzak durulmalıdır.

* Kaymak, krema, mayonez gibi enerji değeri yüksek, besin değeri düşük olan gıdaların tüketilmemesi en faydalı hareket olacaktır.

* Alkol ve stresten de uzak durulmalıdır.

* Spor ve egzersiz hareketleri yapmanız doğru beslenme alışkanlığının yanı sıra büyük önem taşımaktadır.

Aslına bakılırsa söylenilen bu noktalara uyulduğu takdirde sigarayı bırakanların yanı sıra fazla kilolarından şikâyetçi olanlar da derdine çare bulmuş olacaklardır. Bizden söylemesi…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s