Sırt Ağrısı, Nedenleri ve Korunma Yolları

Sırt ağrısı, birçoğumuz sırt ağrılarından şikâyetçi oluruz. Peki, sırt ağrısı nedir ve sırt ağrısı eden meydana gelir sorusunun cevabını bulmadan önce sırtımızın yapısını belirtelim. İnsan sırtı 12 adet omurilikten oluşmaktadır. Her omuriliğin arasında ise diskler bulunmaktadır. Kaburga kemikleri ile omurilik birleşerek göğüs kafesini meydana getirmektedirler.

Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı Nedenleri

Tıp dilinde sırt ağrısının nedeni olarak omurgaların sağındaki ve solundaki kasların kasılması olarak açıklanmaktadır. Tabi bunun bir de dış etkenleri bulunmaktadır. Sırt ağrısının en büyük dış etkeni ise günlük hayattaki oturuş pozisyonları gelmektedir. Özellikle gün boyunca işi gereği bilgisayar başında oturmak ve uzun süreli araç kullanmak ta sırt ağrılarına davetiye çıkarmaktadır.

Bunun yanı sıra kamburluk, kireçlenme ve fıtık gibi rahatsızlıklar da sırt ağrılarını tetiklemekte olup, her ne sebep ile terlemiş olsak bile terimizin üzerimiz de kuruması da sırt ağrılarının sebepleri arasında yer almaktadır. Şunu da unutmamakta fayda var. Günlük yaşantımızda birçok sebepten dolayı stresli zamanlar geçirmekteyiz. Bu geçirdiğimiz stresli dakikalar bile sırt ağrılarının sebepleri arasında gösterilmektedir.

Sırt Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Sırt ağrılarından kurtulmanın yolu tabiki de doktorunuza görünmekten geçmektedir. Doktorunuzun önereceği kas gevşetici hap ve kremler sırt ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle kas gevşetici kremleri kullandıktan kısa bir süre sonra sıcak bir havlu ile kompres yapılması tavsiye edilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi yöntemleri ile kaplıcalar da sırt ağrılarını giderici özellikler taşımaktadır.

Peki, bu sırt ağrıları ile tanışmamak için neler yapmamız gerekmektedir. Bunları da şu şekilde sıralayabiliriz.

Sırt Ağrısından Korunma Önerileri

* Günlük yaşantımızda her nerede oturuyor olursak olalım oturuş pozisyonumuza dikkat etmeliyiz.

* Ani hareket yapmaktan çekinmeliyiz. Yapacağınız ani bir hareket sırt ağrısına sebep olabilecektir.

* Uzun süreli olarak aynı şekilde durmamakta fayda vardır.

* Sürekli hareket halinde olmak ta sırt ağrılarını bizden uzak tutacaktır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s