Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, kış aylarının vazgeçilmez hastalıkları şüphesiz ki soğuk algınlığıdır. Havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığına yakalanmayan kimse neredeyse yok gibidir.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, bazı virüslerden kaynaklanan üst solunum rahatsızlığı olarak bilinmektedir. En büyük belirtileri ise burun deliklerinin üst kısımları ve genizde kuruluk hissi ile birlikte aynı zamanda yanma ve kaşınma hissi de yaratır. Bununla birlikte öksürük ve aksırık ta soğuk algınlığının belirtilerinden sayılmaktadır.

Bu belirtilerden sonra soğuk algınlığının başlaması ile birlikte burunda akma olur ve burun mukozasındaki şişmeye bağlı olarak burun tıkanıklığı da yaşanabilir. Çok nadir olarak soğuk algınlığının belirtileri arasında gözlerde ve genizde kızarıklık ve ses kısıklığı da görülebilmektedir.

Bu hastalık döneminde çoğu zaman kişinin ateşi 38°C ye kadar çıkabilir. Ancak bu ateş durumu birkaç gün içerisinde normale döner. Kuluçka dönemi 24 – 48 saat olan Soğuk algınlığı tedavisinde genellikle burun açıcı damlalar, öksürük giderici şuruplar, boğaz ağrısı ve kuruluğu için pastiller tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığına yakalanan kişilerin vücut direncini arttırmak için C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi halk arasında oldukça yaygın olan bir bilgidir. Ancak tıbbi açıdan bunun doğruluğu kanıtlanmamıştır. Soğuk algınlığı esnasında hastalığa eğer bakteriler karışmış ise bu durumda mutlaka antibiyotik kullanılması doğru olacaktır. Bu sebepten dolayı bahsedilen belirtileri görüldüğü anda mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda olacaktır.

Tıbbi ilaçların yanı sıra ıhlamur, adaçayı ve çorba gibi ılık içecekler soğuk algınlığına yakalanan kişinin rahatlamasında büyük ölçüde etkendir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s