Yüz Felci

Yüz felci soğuk havaların yaşandığı kış aylarında sağlığımıza bir kat daha fazla dikkat etmemiz gerektiği konusunda her insan hemfikirdir. Soğuk havalarda karşılaşılan hastalıkların ve rahatsızlıkların ne olduğu ile ilgili bir soru yönelttiğimizde çoğu kişi, grip ve soğuk algınlığı cevabını verecektir.

Yüz Felci

Evet, soğuk algınlığı ve grip kış aylarının en çok rastlanılan hastalıklarındandır. Ancak şu unutulmamalıdır ki, soğuk havalarda karşılaşabileceğimiz sinsi bir hastalık daha bulunmaktadır. Bu da ‘’Yüz Felci’’ dir. Bilindiği gibi insan yüzü soğuk havaya ve rüzgâra direkt olarak maruz kalan bir uzvumuzdur. Bu sebepten dolayı aşırı soğuk hava ve rüzgâr, yüz bölgesindeki virüsleri tetikleyebilir. Tetiklenen bu virüsler yüzde bulunan sinir uçlarında ödem oluşmasını sağlar. Uçlarında ödem oluşan yüz sinirleri çalışamaz hale gelir ve yüz felci denilen durum meydana gelmiş olur.

Yüz felcinin en büyük belirtisi ise yüzün bir bölümünde his kaybı ve yüz hareketlerinin azalıp, kaybolmasıdır. Gürültüye aşırı duyarlılık, gözyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat alma duyusunun kaybolması gibi durumlar yüz felcinin diğer belirtilerindendir. Yüz felci geçiren bir hastanın yüzünün herhangi bir bölgesinde ve özellikle ağızda kaymalar meydana gelmektedir.

Yüz felcinden korunmakta oldukça kolaydır. Dikkat edeceğiniz belli başlı hususlar sonucunda yüz felcine yakalanma riskini ortadan kaldırmış olacaksınız. Öncelikle soğuk ve rüzgârlı havalarda yüzünüzün direkt olarak rüzgâra maruz kalmasını engelleyin. Atkı, şal, bere gibi kıyafetlerle başınızı ve yüzünüzü olabildiğince kapatmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra duş alıp hemen dışarı çıkmaktan kaçının. Özellikle erkeklerin traş olduktan sonra hemen dışarı çıkmaları kendileri için oldukça tehlike arz etmektedir.

Yüz felci hastalığı, tedavi edilebilen bir hastalık olduğundan dolayı, hastaların bu durum karşısında panik olmamaları ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde yüz felci tedavisi zaman almaktadır.

Yüz felcinin tedavisi sebebe göre yapılır. Genel olarak ilaç tedavisi uygulanır. Hastada var olan diğer hastalıkları müsaade ediyorsa (tansiyon, şeker yüksekliği veya mide problemleri gibi) kortikosteroidler ve B vitamini ilaçlar verilir. Buna ilave olarak mide için ilaçlar, göz kurumalarını önlemek için yapay gözyaşı veya antibiyotikli kremler verilir.

Hastaya özellikle yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, sakız çiğneme gibi uygulamalar yapılması veya yaptırılması gerekir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s