Bitki Çaylarının Sağlığa Zararları

Doğada yetişen birçok bitkinin sağlığımıza faydalı birer ilaç haline dönüştürüldüğünü hepimiz biliyoruz. Çoğu ilacın içeriğin de ve bileşenin de bulunan bitkilerin ilaçları da bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bitki Çaylarının Sağlığa Zararları

Ancak bitkisel ilaçların aşırı derecede tüketilmesi durumunda sağlığa faydasından çok zararı olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bitkisel ilaçların yanı sıra bitkisel çayların da tüketilirken dikkatli olunması konusunda uyaran uzamanlar, halk arasında doğada yetişen her şeyin yararlı olduğu düşüncesinin kalkması gerektiğini düşünmektedirler.

Özellikle bayanların formlarını korumak amacı ile sıklıkla kullandıkları bitkisel form çaylarının içeriğinde laksatif (müshil) ve diüretik ( idrar atımını arttırıcı) etki sağlayan birçok karışım bulunmaktadır. Bu karışımların en yoğun şekilde bulunduğu bitki çayının başında sinemaki gelmektedir. Bunun yanı sıra kuşburnu, ısırgan, rezene ve biberiye gelmektedir. Yapılan araştırmalar neticesin de piyasada bulunan bitkisel zayıflama çaylarının içeriğinde açıklanan bitkilerin yanı sıra büyük miktarlarda olup açıklanmayan laksatif ve diüretik maddeler bulunduğu belirtilmiştir.

Bir bitkide oldukça fazla bileşen bulunmaktadır ve bu bileşenlerden bazıları ise insan sağlığı açısından istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Bu istenmeyen durumları ise deri, karaciğer, mide, kalp ve böbrek hastalıkları olarak sıralanabilir. Bazı endemik bitkilerin ise karaciğere toksin etki yaptığı ve bu etki sonucu ise karaciğer enzim düzeylerinde yükselme ve artış görülebilmektedir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s