Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı, günlük hayatta doğal olarak birçok kişi yoğun iş temposu yaşar. Birçok kişi de işi gereği bütün gününü bilgisayar başında geçirmek durumunda kalır. İşte yoğun iş temposu, günlük koşuşturmalar ve bilgisayar başında geçirilen uzun vakitler neticesinde boyunda gelen ağrılar boyun fıtığına davetiye çıkarmaktadır.

Boyun Fıtığı

Yapı gereği insan omurgasına benzeyen fakat omurgadan daha küçük olan 7 adet omurilik bulunur insan boynunda. Her omurganın arasında da yastıkçık adı verilen kıkırdaklar bulunmaktadır. Bu kıkırdağın yırtılarak, omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması sonucu oluşan hastalığa boyun fıtığı adı verilmektedir. Boyun fıtığının en büyük belirtisi şiddetli boyun ağrısı ve kola kadar yayılan ağrı ile birlikte kolda hissedilen uyuşmadır.

Boyun fıtığı teşhisi koyulduğu andan itibaren fıtığın olduğu taraftaki kolunuzun kesinlikle yorulmaması, zorlanmaması, herhangi bir yük kaldırmaması gerekmektedir. Bunlar hastalığı daha da ilerletici faktörlerdir.

Boyun fıtığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç kullanımı gelir. Bunun yanı sıra istirahat veya fizik tedavisi de boyun fıtığının tedavi yöntemlerindendir. Doktorunuzun yapacağı muayene ve kontroller sonucunda ne tür bir tedavi yöntemi uygulanacağına karar verilir. Hastalığın ilerlemiş olması durumunda ise cerrahi müdahalede bulunulur.

Günlük hayatımızda dikkat edeceğimiz bazı noktalar ile boyun fıtığından korunmamız mümkün olacaktır. Bunun için ilk önce stresten uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca boynunuzla ani ve ters hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Özellikle gergin ve stresli olduğunuz anlarda ani ve ters harekette bulunmanız boyun fıtığına davetiye çıkaracaktır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s