Bronşit

Bronşit, genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından soluk borusundan akciğerlere yayılan ve hava borularını kapatan kronik veya akutsal bir boğaz iltihabı olarak tanımlanan Bronşit, bronşların rahatsızlanması ile birlikte gelişir.

Bronşit

Soğuk algınlığına ve grip hastalığına yakalanmış olan kişiler ile birlikte çok fazla kapalı ortamlarda bulunan kişilerin bronşit rahatsızlığına yakalanma olasılığı yüksektir. Bunların yanı sıra sigara kullanan kişiler ile vücut direnci düşük olan kişiler de bronşit’e daha çabuk kendilerini teslim ederler.

Bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra başlama reaksiyonu gösterdiğinden dolayı doğal olarak solunum yolu ile bulaşma eğilimi gösterir. Solunum yolu ile bulaştığı gibi el teması ile de rahatlıkla bulaşabilmektedir.

Bronşit Belirtileri

Bronşit’in birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin en başta gelenleri gece öksürükleri, balgam, halsizlik, göğüs ağrıları ve yüksek ateştir. Bronşit hastalığının tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılır. Bazı durumlarda da antibiyotik tedavisine gerek duyulmayabilir. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda öksürük giderici ilaçlar veya balgam sökücü ilaçlar kullanılabilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra bronşit’in iyileşmesinde istirahatin de oldukça önemli rolü bulunmaktadır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s