Burun Tıkanıklığı ve Burun Spreyleri

Burun tıkanıklığı ve burun spreyleri, kış aylarını geride bırakmaya hazırlandığımız bu günler de çoğu kişi mevsim değişikliğine bağlı olarak grip ve nezle rahatsızlığı ile mücadele ediyordur mutlaka. Aslına bakılırsa bu dönem dışında kış aylarında da sıklıkla karşılaşılan grip ve nezle aşamasında kişileri en çok rahatsız eden durum ise burun tıkanıklığıdır.

Burun Tıkanıklığı ve Burun Spreyleri

Daha çok grip ve nezle ile burundaki damarların şişmesi sonucu meydana gelen burun tıkanıklığı özellikle uyuma esnasında oldukça rahatsız bir hal almaktadır. Burnumuz tıkalı olduğu için uykumuzda genellikle nefes alma olayını ağzımız ile gerçekleştirir, bunun sonucunda da boğaz kuruluğu meydana gelmektedir. İşte burun tıkanıklığı sonucu başka rahatsızlıklar da baş gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı hem rahat bir nefes alabilmek için hem de ağızdan nefes alma sonucu boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı yaşamamak için burun tıkanıklığının hemen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu tedavide en çok burun açıcı spreyler kullanılmaktadır. Bu spreyler ise 2 ile 4 gün den fazla kullanılmamalıdır. 2 – 4 günden fazla kullanılan spreylerinin alışkanlık yapma durumunun olduğu tespit edilmiştir. Burun spreyleri burun içerisinde bulunan damarların büzüşmesine sebep olur ve bu sayede burun tıkanıklığı giderilmiş olur. Tabi bu tedavi kesin bir çözüm değildir. Çünkü sprey yardımı ile büzüşen damarlar, ilacın etkisinin geçmesi ile tekrar şişme reaksiyonu gösterebilir ve burun tıkanıklığı tekrar meydana gelmiş olur. Bunun yanı sıra kalp rahatsızlığı olan kişilerin de doktor kontrolü altında bu spreyleri kullanmaları tavsiye edilmektedir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s