Check Up Nedir Neden Yapılır

Birçok hastalığın erken teşhis sonucunda kolaylıkla tedavi edilebildiği herkes tarafından bilinmektedir. Bir hastalığın erken teşhis edilebilmesinin yolu da kişisel sağlık taraması diye adlandırılan “Check Up“’tan geçer.

Check Up Nedir Neden Yapılır

Check up, hastalığın erken teşhis edilmesini sağladığı gibi erken önlem alınarak daha sağlıklı bir yaşam geçirilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Birçok hastalık herhangi bir belirti göstermeden gizlice oluşmaya başlar. Gizlice ve herhangi bir belirti göstermeden başlayan bu hastalıklar check up sayesinde önceden belirlenebilmektedir.

Koroner arter, kalp hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi birçok hastalık erken teşhis sayesinde tehlikesi en aza indirilerek hastanın daha çabuk sağlığına kavuşması konusunda kolaylık sağlayan check up, hastada herhangi bir belirti ve şikâyete neden olmayan beyin, kalp, böbrek gibi insan hayatı için oldukça tehlikeli olan hastalıkların erken teşhisine de neden olmaktadır.

Check up sayesinde iç organlarınızdan saptanabilecek bazı bulgular ile günlük yaşantınızda yapmış olduğunuz kötü alışkanlıklar neticesinde meydana gelebilecek olan kolesterol, kalp hastalıkları, gizli şeker, karaciğer hastalığı, meme ve rahim kanserleri gibi pek çok hastalık önceden tespit edilebilmektedir. Böylece günlük yaşamınızda daha dikkatli davranarak bu hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indirmiş olursunuz. Bu anlamda check up’ın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Yılda en az bir defa check up yaptırılması gerektiğini belirten uzmanlar, bu sayede sağlığımızı kontrol altında tutabileceğimizi ifade etmektedirler.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s