Diz Üstü Bilgisayarların Erkek Sağlığındaki Riski

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımıza giren diz üstü bilgisayarlar bazı konularda büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Fakat diz üstü bilgisayarın özellikle erkeklerin sağlığı bakımından zararlı olabileceğini düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz lütfen bu yazıyı okuyun.

Diz Üstü Bilgisayarların Erkek Sağlığındaki Riski

İsminden de anlaşılacağı gibi diz üstü bilgisayarını kucağında kullanan erkekler, günün büyük bir kısmını bu şekilde geçirdiklerinden dolayı testis bölgeleri aşırı sıcağa maruz kalmaktadır. Bu sebepten dolayı üreme fonksiyonlarının etkilendiğini belirten uzmanlar, diz üstü bilgisayar ile aşırı sıcağa maruz kalan testislerin yanı sıra uzun süre ayakta durmanın, hamam ve sauna gibi yerlerde fazla kalmanın ve ağır kaldırmanın da varikosel’e davetiye çıkardığını eklemişlerdir.

Testislerdeki kanı boşaltmaya yarayan toplardamarın genişleyip varisleşmesi ile meydana gelen varikosel, testislerde ısı ve toksit madde artışına neden olmakta. Böylece sperm üretiminde de aksaklıklar meydana gelmektedir. Varikosel her iki testiste de görülebileceği gibi, bir taraftaki testiste meydana gelen varikosel diğer taraftaki testisi de etkileyebilmektedir.

Bu sebepten dolayı erkeklerin, diz üstü bilgisayarını kullanırlarken bir kez daha düşünmelerinde fayda olacak. Bizden söylemesi…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s