Faset Sendromu

Faset sendromu, her omurun arka tarafında küçük eklemler halinde bulunan ve omurganın hareketliliği konusunda oldukça önemli yer tutan Faset eklemler, omurilikten çıkan sinir köklerinin omurga kanalını terk ederek dışarı çıktığı nöral foramen adı verilen deliklerin bir bölümünü de oluşturmaktadır. Bununla birlikte Faset eklemler, omurları omurganın hareketini sağlayacak şekilde arkadan direkt olarak birbirine bağlamaktadır.

Faset Sendromu

Karmaşık sinirlerle donatılmış olan faset eklemler ağrıya oldukça fazla duyarlı olduğu gibi yapısı, yaşa ve travmalara bağlı olarak değişebilmektedir. Bu değişim de boyun ve bel ağrılarına sebep olmaktadır. İşte bu rahatsızlığa da Faset Sendromu adı verilmektedir.

Fiziksel yaşlanmanın yanı sıra sert spor çeşitleri ve sürekli olarak ağır yük taşımak Faset sendromu’nun tetikleyici unsurlarındandır. Faset sendromuna sebep olan ağrılar genellikle öne doğru eğilmelerde ve yana doğru dönmelerde kendini fazla olarak hissettirip, artış göstermektedir. Faset eklemler de çeşitli travmalar, omurgaya binen aşırı yük ve her türlü kemik rahatsızlıkları nedeni ile büyüme meydana gelebilmektedir. Bu tür büyüme meydana geldiği durumlarda ise sinirlerin geçtiği kanallarda daralma boy gösterecektir. Kanallarda meydana gelen daralmalar neticesinde bel fıtığı rahatsızlığında görülen sinir sıkışmasına benzer durumlar ortaya çıkacaktır.

Bu tür sinir sıkışmaları boyunda kendini gösterdiğinde oluşan ağrı, omuz ve kol bölgesinde kendini hissettiren boyun ağrısı olarak karşınıza çıkar. Eğer ki Faset sendromu sonucu oluşan sinir sıkışması belde meydana gelir ise bu durumda da bacak ve kalça bölgesine yayılan bir bel ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Faset sendromu sonucu oluşan ağrılar faset eklem enjeksiyonu adı verilen yöntem yardımı ile kontrol altına alınabildiği gibi buna ek olarak hastaya verilecek olan egzersiz programları ile de yardımcı yöntem uygulanmaktadır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s