Sarımsak ve Prostat Kanseri

New York Cornell Üniversitesi’nde araştırmacı bir bilim adamı ekibi, sarımsakın prostat kanseri hücrelerini öldürmekte etkili olabileceğini tespit etti.

Sarımsak ve Prostat Kanseri

Prostat kanseri olgun yaştaki erkekleri etkileyen ölümcül bir hastalıktır. Prostat, küçük bir organdır ve üreme sisteminde önemli bir rol oynar.

Prostat kanserini erken teşhis etmek için mutlaka önceden bir doktora gidilmelidir. Prostat kanseri ölümcüldür ve tedavisi genellikle yoğun kemoterapi ile birlikte ameliyat gerektirebilir.

Bu hastalıkla savaşmak için en iyi yol, ilk etapta onu önleyici adımlar atmaktır. Bunun için etkili bir tedavi bulmak önemlidir. Düzenli kontrollere gitme ve sağlıklı beslenmenin, prostat kanseri riskini durdurma da önemli adımlardır.

Prostat dostu diyet için bilim adamlarının bulduğu bir şey ise sarımsaktır. Bazı çalışmalarda da bu güçlü besinin sadece bakteri, virüs ve mantarlar ile mücadele için uygun olmadığını aynı zamanda kanser hücrelerini öldürme yeteneğine sahip olduğunu göstermiş.

Memorial Sloan Kanser Merkezi’nde yapılan bir çalışmada, insan prostat kanseri hücrelerinde sarımsak bileşenlerinden birini içeren serum 24 saat boyunca kültüre edildi. Bu çalışmadaki sarımsak bileşenleri: S-Allycysteine ve S-allymercaptocysteine. Bu bileşenlerden biri 6-8 gün içinde kanser hücrelerinin sayısını kesme yeteneğini gösterdi.

Araştırmacılar, sarımsağın güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğunu vurguluyor.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s