Ağız Kuruluğu Nasıl Giderilir

Dudak kuruluğundan farklı olarak karşılaşabileceğimiz bir diğer benzer sorun ağız kuruluğudur. Ağız kuruluğunun sebebi olarak tükürük salgısının azalmasını gösterebiliriz. Aşırı miktarda su, sıvı tüketimi yapan kişilerde ağız kuruluğuna sık sık rastlanır. Fazla sıvıdan dolayı tükürük salgıları yapması gereken görevi yapmaz. Fazla sıvı tüketiminin yanı sıra burundan değil de genel olarak ağızdan nefes alınıp verilmesi de ağız kuruluğuna yol açar.

Ağız Kuruluğu Nasıl Giderilir

Ağız kuruluğunu gidermek için fazla sıvı ve özellikle alkolden kaçınmalısınız. Alkol tükürük bezlerinizin çalışmamasına neden olur. Havasız mekânlardan uzak durarak yaşadığınız ortamı nemli bir hale getirmelisiniz. Özellikle B ve C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmelisiniz.

Avucunuz kadar arpayı ve bir litre suyu birlikte kaynatın. Su kaynamaya başladıktan yaklaşık beş dakika sonra karışımı ocaktan alarak ılınmasını bekleyin. Ilıdığında karışımı içebilirsiniz. Bunu her sabah içmeniz ağız kuruluğunuzu giderecektir.

Ağız kuruluğu dikkat edilmez ve önlenmeye çalışılmazsa dişte çürüklere neden olur. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve bunun yanında ağız temizliğinize özen göstermelisiniz. Gün içinde belirli aralıklarda azar azar su içerek ağız kuruluğunu kontrol altına alabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s